Mielavs un Pārcēlāji

Silta mūzika aukstam vakaram

Grupas MIELAVS UN PĀRCĒLĀJI otrā albuma “Tad, kad pasauli pārdos” klajā nākšanai nevarētu izvēlēties vēl piemērotāku laiku – nomierinošā, melodiskā mūzika ir ideāls pavadījums karstvīna glāzei aukstā ziemas vakarā. Lai gan MIELAVS UN PĀRCĒLĀJI ir salīdzinoši jauna grupa, tās dalībnieki pieder pie pazīstamākajiem Latvijas mūziķiem. 1987. gadā Ainars Mielavs un Gints Sola nodibināja grupu JAUNS MĒNESS, un kopš tā laika viņi ir kļuvuši par vienām no šīs zemes visvairāk mīlētākajām balsīm. Pērn duetam pievienojās bundzinieks Juris Kroičs, un tapa MIELAVS UN PĀRCĒLĀJI.

Instrumentālā ziņā viņu jaunākais CD brīžam atgādina amerikāņu country/western stila mūziku – teiksim, pirmajā dziesmā, “Zaļā gaisma”, – bet palaikam, savukārt, tautas mūziku – kā trešajā dziesmā, “Ar siltu plaukstu”. Bet dažas no dziesmām, piemēram, “Karalis ir pliks”, ir vienkārši sociāli aktīva dzeja ar muzikālu pavadījumu, kaut kas līdzīgs atmaigušam Bobam Dilanam – ja vien viņam būtu balss… Vai varat jau iztēloties? Šo CD grūti iespīlēt kāda atsevišķa žanra rāmjos, un savā ziņā tieši tādēļ tas liekas tik interesants.

Mielavs savus tekstus izpilda viņam vien raksturīgajā zīdainajā tembrā, kas plūst kā silta šokolādes mērce – piesātināta un kārdinoša līdz pēdējai lāsei. Daudzie koncertēšanas gadi viņa vokālajam talantam piešķīruši apvaldītību un dziļumu.

Tiem, kuri latviski nesaprot, albumu vērts paklausīties kaut vai tikai instrumentācijas dēļ vien. Ritmiski un melodiski nesarežģītās mūzikas dzinējspēks ir Solas ritmiskais ģitārspēles stils, taču precīzi izraudzītos mirkļos viņš to papildina ar smalkiem rifiem, viegli pārveidojot melodiju, kas citādi varētu kļūt monotona. Bundzinieks Juris Kroičs pievieno ritmu, kas tik neuzbāzīgi plūst līdztekus ģitāras skaņām, ka brīžam grūti pateikt, kur beidzas viens un sākas otrs.

Savas daiļrades agrīnajos gados Mielavs, pazīstams ar savu domas raisošo dzeju, mēdza patapināt pa kādai rindiņai no latviešu tautasdziesmām. Šodien mākslinieks rada pats savus ne ar ko nesajaucamos dzejoļus, izmantojot dainas vai haiku kā iedvesmas avotu. Pirmajā acu uzmetienā lakoniskajiem un vienkāršajiem Mielava dziesmu tekstiem patiesībā ir dziļa un daudzslāņaina jēga. “Liliju drosmīgā smarža” dažās īsās rindiņās uzbur bezgala sarežģītu tēlu: tas ir pīlādžogu rūgtās garšas salīdzinājums ar traipu, kas paliek dvēselē, ja cilvēks, tā vietā lai ņemtu dzīvi pats savās rokās un izteiktu savu viedokli, apātiski samierinās ar savu status quo un dzīvo, ciešot klusu. Cita dziesma, “Saule ir nomizots apelsīns”, kavējas pārdomās par to, kā savā starpā saistīti naids un bailes, mudinot pretoties naidam, tādējādi padarot bailes bezspēcīgas. Šīs dziesmas ir aktuālas un, pilnīgi iespējams, kādudien tiks pieminētas kā latviešu sirds un sirdsapziņas balss. Bukletā, kas pievienots CD, iekļauti dziesmu teksti, kā arī piecas fotogrāfijas. Vāka foto mākslinieki ir pavērsušies pret kameru. Virs viņu galvām nojaušams lidojoša divplākšņa apveids. Aizmugurējā vāka attēlā mūziķi paši šķietami lidinās debesīs, raugoties mākoņos. Šīs divas fotogrāfijas, lai arī tajās netrūkst simbolisma, ir vienkāršas, skaidras un labi fokusētas. Turpretim bukleta iekšpusē atrodamie foto veiksmīgi panāk kustības efektu, mudinot aplūkotāju pievērsties tuvāk un saskatīt, kas tieši attēlos redzams – gandrīz kā pats albums, veidots no saturīgas un dziļdomīgas dzejas, kas ieslēpta vienkārši melodiskā un viegli uztveramā mūzikā.

Holija Morisone
THE BALTIC TIMES
2006. gada 6. decembrī

Ver peliculas online